Izveidoti pieci laikmetīgās mākslas darbi Latvijas reģionos - EEZ un Norvēģijas finanšu instrumenti
Visas
programmas
Program icon
Pētniecība
un izglītība
Program icon
Reģionālā attīstība un kultūra
Program icon
Starptautiskā policijas sadarbība
Program icon
Aktīvo iedzīvotāju fonds
Program icon
Korekcijas
dienesti
Program icon
Bizness un
inovācijas
Program icon
Klimats
un vide
Program icon
Sociālais dialogs-pienācīgs darbs
Program icon
Divpusējās sadarbības fonds
Program icon
Category image
Reģionālā attīstība un kultūra

Izveidoti pieci laikmetīgās mākslas darbi Latvijas reģionos

Nodibinājums „Imanta Ziedoņa fonds „Viegli”” kopā ar partneri no Norvēģijas – The Cultural Schoolbag Nordland, Nordland County Council no 2022. gada 1. janvāra līdz 2023. gada 30. jūnijam īstenoja projektu „„Es, cilvēks, pasaulē” laikmetīga kultūras procesa veicināšanas instruments.” Otrais šī projekta pieredzes stāsts:

“Imanta Ziedoņa fonda “Viegli” iniciatīva izglītībā “Ziedoņa klase” realizēja Eiropas Ekonomikas zonas programmas projektu, kura laikā izglīto sabiedrību, īpaši jauniešus, par laikmetīgo mākslu un kultūru. 2022. un 2023. gadā radīti pieci lielformāta sienas gleznojumi jeb murāļi Latvijas reģionos – Talsos, Smiltenē, Ādažos, Daugavpilī un Jelgavā.

1. Talsos – sienas gleznojums “Kopā”, māksliniece Zīle Ziemele

Adrese: Lielā iela 25, Talsi

Video par sienas gleznojuma tapšanu un saruna ar darba autori Zīli Ziemeli:

“Iepazīstot Talsu pilsētu, tās vēsturi un cilvēkus, kas te dzīvojuši un dzīvo, interesi radīja kāds neparasts un Talsiem būtisks cilvēks – Tīcs Dzintarkalns (1874–1937), kas savu dzīvi ar pilnu atdevi veltījis šai pilsētiņai Kurzemē. Murāļa kompozīcija tapusi, iedvesmojoties no Tīca Dzintaru mājas sienu gleznojumiem, kuros attēlotas dažādas pasakas un mitoloģiski sižeti. Talsos jau esošo sienu gleznojumu autors ir mākslinieks Kārlis Sūniņš, kurš vairāk pazīstams kā akvarelists, arī dzimis Talsu pusē. No šīs noskaņas arī ņemta ideja par akvarelīgo krāsu pāreju uz sienas Talsu centrā,” tā par mākslas darbu stāsta autore Zīle Ziemele.

Sienas gleznojums radīts tautiskā romantisma stilā, kur Talsu mākslas skolas fasāde sadalīta vairākos sižetos. Gleznojuma kompozīcijā ir dažādi simboli, arī debesu spīdeklis, atgādinot par to, ka kopā dzīvojam vienā Pasaulē – zem Saules, kur ir daudz nezināmā. Mākslas darbā attēlots Talsu senpils atspīdums ezerā, savukārt, kamols kā kompozīcijas centrs simboliski ietver cilvēces kopīgo pieredzi Talsos – gan Ziedonisko attīstīšanos, gan Talsiem būtisko aušanas tradīciju. Māksliniecei Zīlei Ziemelei darba procesā iepazīt Talsu vidi un vēsturi palīdzējis novadpētnieks Imants Tamsons un folkloriste Liena Eidone, kā arī citi aktīvi talsinieki, Talsu novada muzejs un Talsu mākslas skola.

2. Smiltenē – sienas gleznojums “Par atcerēšanos”, māksliniece Luīze Rukšāne

Adrese: Gaujas iela 1, Smiltene

Video par sienas gleznojuma tapšanu un saruna ar darba autori Luīzi Rukšāni:

Ar gleznojumu Smiltenes centrā māksliniece Luīze Rukšāne aktualizē un vērš skatītāja uzmanību uz fotogrāfiju kā atmiņu nesēju. “Mūsdienās dzīvojam tēlu pārpildītā pasaulē, kurā nereti iemūžinām lietas bezjēdzīgi. Uzsveru to, kas pirms simts gadiem bija jauns atcerēšanās veids, bet tagad kļuvis par daļu no tā, kā atceramies,” pauž Luīze Rukšāne. Agrākos laikos cilvēkiem mājās varēja būt dažādi formāli senču vai radinieku portreti – gleznas vai fotogrāfijas. Pārnēsājamā kamera nozīmēja, ka ikdienas dzīves pārejošos brīžus – atvaļinājumus, viesības – iespējams pārvērst attēlos un apkopot fotoalbumā. Šis laiks iezīmēja ne tikai jauna fotogrāfijas veida rašanos, bet arī līdz šim nebijušu notikumu atcerēšanās veidu. Mākslinieces murālis ir veltījums Smiltenes ainavu fiksējošai fotogrāfijai, kas uzņemta pirms vairāk nekā gadsimta. Fotogrāfija kalpo kā senas realitātes novilkums, kuru māksliniece interpretē, gleznojuma ietvarā ievietojot detaļas, kuras sākotnēji nedz reālajā ainavā, nedz fotogrāfijā nav pastāvējušas.

3. Ādažos – sienas gleznojums “Tādi kā radi”, māksliniece Ance Eikena

Adrese: Gaujas iela 30, Ādaži

Video par sienas gleznojuma tapšanu un saruna ar darba autori Anci Eikenu:

Sienas gleznojums “Tādi kā radi” ir veltījums ģimenēm, kas vēsta par to, ka, gluži kā augi dabā, ģimenes var būt ļoti dažādas. Māksliniece Ance Eikena iedvesmojusies no Ādažu novada ģerboņa, kurā attēlots aizsargājamais augs – Dortmaņa lobēlija (Lobelia dortmanna). “Ģērbonī attēloti Lobēlijas ziedi, mamma un tētis, kuri sargā trešo – mazo, trauslo, vēl neizplaukušo pumpuru, bērnu. Mani ļoti aizkustināja ideja par šādu ģimenes simbolu, taču domāju, ka mums katram ir zināms, ka dzīve ne vienmēr ir tik vienkārša. Ģimene var būt visdažādākajās formās un veidolos, visas ģimenes ir pilnīgas un svarīgas. Dažkārt mazajam pumpuram ir jāizaug daudz agrāk un jāmācās parūpēties par sevi pašam, bez vecāku siltuma un rūpēm. Dažkārt vecāku vietā ir vecvecāki, krustvecāki, draugi. Bērni var būt adoptēti, un vecāki var būt šķīrušies. Dažādie un varbūt brīžiem nepareizie Lobēlijas ziedu attēlojumi murālī simbolizē dažādos ģimenes modeļus. Tie aug blakus pavisam dažādi, bet katrs ir pieņemams, pietiekams un vērtīgs,” stāsta Ance Eikena.

“Mākslinieces Ances Eikenas darbs ir ļoti aizkustinošs un dziļš. Tādā ģimeniskā pašvaldībā kā Ādaži ir jārunā par iekļaujošu vidi un dažādām ģimenēm atvērtu sabiedrību. Esmu gandarīta, ka caur mākslu varam par šīm tēmām runāt. Šis laikmetīgās mākslas projekts ir notikumu cikls, kurā vēl varam sagaidīt ne mazums pārsteigumu,” stāsta “Ziedoņa klases” vadītāja Elizabete Pavlovska.

4. Jelgavā – sienas gleznojums “Tiešraide”, mākslinieks Jānis Šneiders

Adrese: Uzvaras iela 10, Jelgava

Video par sienas gleznojuma tapšanu un saruna ar darba autoru Jāni Šneideru:

Uz Jelgavas Centra pamatskolas fasādes, Uzvaras ielā 10, Jelgavā atklāts mākslinieka Jāņa Šneidera murālis jeb sienas gleznojums “Tiešraide”. Murālis veltīts dabas tēmai un vēsta par pasaules kārtību, kur esam atkarīgi viens no otra – esam šajā pasaulē kā radi.

Uz aptuveni 6m x 13m lielās Jelgavas Centra pamatskolas sienas murāli tehniski realizēja grafiti mākslinieks KIWIE. Sienas gleznojumā atainotā dabas tēma vēsta par putniem, kuri ir veiksmīgi adaptējušies dzīvei pilsētā. “Murālī esošais namiņš kļūs par interaktīvu gaidu objektu, uzdodot jautājumus – kas, kad un vai tajā kāds iemitināsies? Putnu būrītis īpaši paredzēts strazdiem, un tieši atklāšanas dienā mēs jau pirmos ziņkārīgos redzējām! Ir skaists kontrasts starp īstajām debesīm virs galvas un iluzorajām uz sienas, starp mainīgo un sastingušo. It kā siena būtu debesu atlūza – nokritusi un zemē iedūrusies kādas mākoņainas dienas lauska,” sienas gleznojuma ideju izklāsta Jānis Šneiders.

5. Daugavpilī – pilsētvides objektu sērija “Šodien slēgts”, mākslinieks Miķelis Mūrnieks

Adreses:

Video par pilsētvides objektu tapšanu un saruna ar darba autoru Miķeli Mūrnieku:

Pilsētvides objektu izmantošana un to rekontekstualizācija ir klātesoša autora mākslinieciskajā daiļradē jau kopš darbības pirmsākumiem. Mākslinieks Miķelis Mūrnieks ar pieciem pilsētvides objektiem Daugavpilī aktualizē jautājumu par to, cik patiesībā ir bīstami uzgriezt muguru pilsētām ar lielu mazākumtautību īpatsvaru. Žalūziju kompozīcijas uz ēku fasādēm atgādina simboliskus logus, kas rada cerību, ka kādu dienu tās atvērsies un ielaidīs gaismu iedomātajā telpā, kurā visi kopā dzīvojam. “Paradoksāli, lai pasargātos no nevēlamā, notiek atsvešināšanās no ikdienišķā. Brīdī, kad mūsu austrumu kaimiņš neizbēgami radījis trauksmainības sajūtu par mūsu valsts drošību, aktualizējās jautājums par dzīvi reģionos, kur mazākumtautību īpatsvars un austrumu ietekme ir lielāka nekā galvaspilsētā. Pilsētas mūros stiprināto žalūziju kompozīciju mērķis ir atgādināt par to, vai spējam sadzīvot un integrēt mazākumtautības mūsu valsts ikdienā,” stāsta Miķelis Mūrnieks.

“Daugavpilī izdevās realizēt vairāku mākslas darbu sēriju, kas runā par aktuālu tēmu gan daugavpiliešiem, gan citiem Latvijas iedzīvotājiem. Noslēgšanās un norobežošanās īpaši aktuāla jauniešiem, kad pēdējo gadu trauksmainie notikumi – pandēmija un karš – atstājuši būtiskas sekas uz mentālo veselību un saskarsmi. Ceru, ka šī mākslas darbu sērija iedvesmos Daugavpils iedzīvotājus doties pastaigā un izzināt savu pilsētu, reizē piedzīvojot laikmetīgo mākslu,” stāsta Ziedoņa klases vadītāja Elizabete Pavlovska.”


Piesakies jaunumiem

Saņem paziņojumus par jaunākajiem konkursiem, ziņām un pasākumiem programmās, kuras svarīgas tieši Tev!

Ziņo par pārkāpumiem

Ieviešanā sekojam labas pārvaldības principiem un ieviešanas porcess ir atklāts, caurspīdīgs un izsekojams. Ja tev ir aizdomas par pārkāpumu - ziņo!