Zinātnes un izglītības inovāciju centrs Liepājā: mācīties ar aizrautību - EEZ un Norvēģijas finanšu instrumenti
Visas
programmas
Program icon
Pētniecība
un izglītība
Program icon
Reģionālā attīstība un kultūra
Program icon
Starptautiskā policijas sadarbība
Program icon
Aktīvo iedzīvotāju fonds
Program icon
Korekcijas
dienesti
Program icon
Bizness un
inovācijas
Program icon
Klimats
un vide
Program icon
Sociālais dialogs-pienācīgs darbs
Program icon
Divpusējās sadarbības fonds
Program icon
Category image
Pētniecība un izglītība

Zinātnes un izglītības inovāciju centrs Liepājā: mācīties ar aizrautību

 2020. gadā ar vārdiem: “Nav sliktu laikapstākļu, ir tikai nepiemērots apģērbs!” Liepājas pilsētas Izglītības pārvaldes Zinātnes un izglītības inovāciju centra (ZIIC) komanda atklāja Dabas māju. Šī pozitīvā attieksme turpina motivēt ZIIC komandu. Šobrīd Eiropas Ekonomikas zonas un Norvēģijas grantu (EEZ/NO) programmas “Pētniecība un izglītība” finansētajā projektā “Inovāciju centra attīstība Liepājas pilsētā” apstiprināšanai tiek virzītas divas izglītības programmas “Vides pārvaldība” un “Vides pārvaldība II”. Aizritējis pirmais mācību semestris, kad programmas apmeklēja izglītības iestāžu audzēkņi no dažādiem Latvijas novadiem.

“Izaicinošākais ir veidot saturu tā, lai noturētu skolēnu uzmanību un panākt to, ka pat skolēns, kurš sēž pēdējā solā un tic, ka konkrētais mācību priekšmets nav priekš viņa, pēc iegūtās pieredzes nodarbībās aizdomāsies par plašajām iespējām nākotnes karjeras izvēlē vai iedvesmosies citiem virzieniem,” atklāj Liepājas pilsētas Izglītības pārvaldes ZIIC projekta “Inovāciju centra attīstība Liepājas pilsētā” vadītāja Laura Grundmane. ZIIC komanda uzstādīja sev mērķi radīt izglītības saturu, kas ļauj redzēt to, ko nav iespējams saskatīt ar acīm, domāt ārpus robežām, iepazīt biomimikrijas nozīmi dizaina domāšanā. Vienlaikus veicināt arī zināšanu attīstību un izglītojamo karjeras izvēli STEM un vides zinātņu jomā, izveidojot  inovāciju centru Liepājā sadarbībā ar Latvijas un Norvēģijas sadarbības partneriem.

Mācīties ar aizrautību

Gandrīz divu gadu garumā ZIIC komanda ir pakāpeniski attīstījusi piecas izglītojošas mācību programmas, dažādas nodarbības un aktivitātes, kas notiek tehnoloģiju koprades telpā Autoru ielā 4/6 un Dabas mājā, kas atrodas pie Liepājas ezera, Zirgu salā. Galvenais uzsvars tiek likts uz skolēnu iespēju praktiski darboties, pētīt un izzināt STEM un vides zinātņu jomas ar aizrautību, tādā veidā nodrošinot teorētisko zināšanu apvienošanu ar praksē balstītu darbību. Interesi un interaktīvu darbošanos var panākt ar dažādu tehnoloģiju un instalāciju iesaisti mācību procesā.

“Mums ir svarīgi, lai bērns un jaunietis spētu saskatīt kopsakarības ar savu dzīvi un ikdienu. Inovatīvā un ilgtspējīga domāšana nav apgūstama vienā nodarbībā, to iespējams tikai audzēt un pamazām atklāt. Visa dzīvā daba ir sistēma, tāpēc ZIIC uzdevums ir mācīt domāt sistemātiski, meklēt kopsakarības, radot izpratni par indivīda ietekmi uz vidi,” stāsta ZIIC izglītības metodiķe Justīne Rusakova.

Dabas mājā bērni no piecu līdz 10 gadu vecumam var apgūt programmu “Vides pārvaldība”. Pateicoties tai, viņi var kļūt par putnu un skudru pētniekiem, jaunajiem ģeogrāfiem, botāniķiem, ekotehnologiem un iepazīt aizsargājamās dabas teritorijas, kā arī uzzināt vairāk par ūdens kvalitāti.

Savukārt jauniešiem vecumā no 11 līdz 18 gadiem radīta programma “Vides pārvaldība II”, kas sastāv no četrām inovatīvām nodarbībām “Cilvēka iekšējie orgāni”, “Biotehnoloģija”, “Zemes slāņu izpēte” un “Zooloģija zem lupas”. Nodarbībās tiek izmantotas dažādas instalācijas un interaktīvas metodes, radot izpratni par dzīvību, ekosistēmu, dabā notiekošiem procesiem, tos pētot gan praktiski, gan teorētiski. Piemēram, nodarbībā “Cilvēka iekšējie orgāni” audzēkņiem ir iespēja pašiem veikt orgānu sekciju, tādejādi labāk izprotot ķermeņa darbību.

Nodarbības ZIIC komanda  izstrādā ciešā sadarbībā ar ekspertiem no Latvijas Universitātes Dabas un inženierzinātņu fakultātes, kā arī nodarbību analīzē piedalījušies Norvēģijas partneri no Jaermuseet reģionālā muzeja.

Iedvesma no Norvēģijas

“Pieredzes apmaiņas braucieni uz Norvēģiju ir bijuši vieni no vērtīgākajiem un pieredzes bagātākajiem, jo speciālisti, kuri strādā pie zinātnes centru teorētiskas un praktiskās attīstības, ir aizrautīgi un iedvesmojoši,” stāsta L. Grundmane. Dodoties uz Jaermuseet reģionālo muzeju, centra komanda piedalījās partneru rīkotajās nodarbībās skolēniem. Muzeja kolēģi iepazīstināja ar savu nodarbību norisi un tēmām. Govs acs sekcija un radzenes izpēte bija viena no aizraujošākajām, tāpēc kolēģu iedvesmoti, ZIIC komanda izveidoja programmu “Cilvēka iekšējie orgāni”. Lai pilnveidotu gan interešu izglītības, gan pedagogu neformālās izglītības programmu saturu, ZIIC komanda piedalījās ideju darbnīcās.

2022. gada pavasarī noslēdzās sadarbība ar partneriem no Tronheimas zinātnes centra. Divās ārzemju komandējuma vizītēs ZIIC darbinieki apguvuši dizaina domāšanas elementus, par ko ieguvuši arī diplomus. Pirmajās mācību reizē Tronheimā apgūtas praktiskas metodes, kā iepazīt un izprast zinātnes centra mērķauditoriju un to vēlmes, bet otrajā reizē pilnveidotas prasmes instalāciju prototipu izveidē, mērķu definēšanā un testēšanā. Pieredzes apmaiņas brauciena laikā uzsvars tika likts uz dizaina domāšanu un to, kā, izmantojot dažas metodes, iespējams izveidot pārdomātu un pietiekami interaktīvu ekspozīciju.

Saturs radīts arī pedagogiem

2022. gada 16. augustā abās koprades telpās ir plānotas pedagogu neformālās izglītības mācību programmas “Ekotehnoloģija mācību procesa pilnveidei” un “Digitālā ražošana izglītībā”, kur pedagogi no visas Latvijas varēs iepazīt mācību metodes, praktiski darboties ar pieejamajiem rīkiem, kā arī otrajā mācību dienā būs iespēja iegūt unikālu pieredzi, darbojoties Jaermuseet reģionālā muzeja ekspertu īstenotās darbnīcās. Pedagogu mācības būs veltītas tam, lai rosinātu pedagogus motivēt un iedvesmot skolēnus pētīt, atklāt un radīt.

Turpinās darbs pie instalācijām un iekārtām

Dabas mājā plānots izveidot 15 instalācijas, bet Tehnoloģiju koprades telpā audzēkņiem būs pieejamas deviņas darbošanās stacijas ar dažādām iekārtām, kuras tiks iekļautas mācību programmās. Šobrīd Dabas mājā pilnībā uzstādītas trīs instalācijas, bet pārējās atrodas izstrādes procesā vai ir uzstādītas daļēji, jo materiālu iepirkšanas process Covid-19 ārkārtas situācijas laikā bija vairāk kā izaicinošs. Lielākie izaicinājumi ir bijuši birokrātijas līkloči, ārkārtas stāvokļa ierobežojumi, kā arī strauji augošā inflācija, kas ieviesusi korekcijas budžeta plānos. Ņemot vērā nestabilo tirgus situāciju un neprognozējamās materiālu piegādes, iestājušies dažādi aprīkojuma iegādes riski, taču kopīgi strukturizējot un pārplānojot, komanda ir atradusi risinājumus un ekspozīcijai nepieciešamie materiāli ir veiksmīgi sagādāti. Ekspozīcijas pilnīga izveide plānota līdz šī gada beigām.

Kā izskatās projekta nākotne?

Projektā plānots veikt dažādas komunikāciju aktivitātes, piemēram, diskusijas, dzīvās bibliotēkas pasākumus, intervijas ar dažādu jomu speciālistiem, rīkot brīvās dabas pasākumus  jauniešiem par STEM un vides zinātnes jomām. Papildus turpinās darbs pie abu koprades telpu labiekārtošanas, meklējot labākos risinājumus Vides zinātņu laboratorijas aprīkošanai un papildināšanai ar pētniecībā izmantojamiem dabas un inženierijas nozaru materiāliem.

Pateicoties projektam “Inovāciju centra attīstība Liepājas pilsētā”, ZIIC ekspertiem ir sniegtas iespējas pilnveidoties profesionālajā jomā, piemēram, ZIIC eksperte apguvusi “FabLab” konceptu Somijas Aalto universitātē, Dabas mājas personāls apguvis entomologa mācības par kukaiņiem un to ķeršanu, kā arī uzlabotas prasmes angļu valodā, nodrošinot profesionālu pieeju izglītības satura radīšanā.

Projekta ietvaros ZIIC turpinās īstenot aprobācijas nodarbības, vasarā papildus laiks tiks veltīts ģimenēm ar bērniem, kuri apgūstot instalāciju darbību un praktiski darbojoties koprades telpās,  attīstīs zināšanas STEM un vides zinātņu jomās.

Projektu “Inovāciju centra attīstība Liepājas pilsētā” plānots realizēt līdz 2023. gadam un tā kopējā summa ir 986 049 eiro, t.sk. Norvēģijas grantu finansējums jeb 754 327,40 eiro, valsts budžeta finansējums 133 116,60 eiro un Liepājas pilsētas pašvaldības līdzmaksājums 98 605 eiro apmērā.

Piesakies jaunumiem

Saņem paziņojumus par jaunākajiem konkursiem, ziņām un pasākumiem programmās, kuras svarīgas tieši Tev!

Ziņo par pārkāpumiem

Ieviešanā sekojam labas pārvaldības principiem un ieviešanas porcess ir atklāts, caurspīdīgs un izsekojams. Ja tev ir aizdomas par pārkāpumu - ziņo!