Baltijas Pētniecības programmas projekta ietvaros Rīgas Tehniskās universitātes zinātnieki sadarbībā ar partneriem no Igaunijas un Norvēģijas izstrādā tehnoloģijas biomasas pārstrādei augstvērtīgās izejvielās.
Lauksaimniecības un pārtikas rūpniecības blakusproduktu valorizācijas un to ilgtspējīgas izmantošanas jautājumu risināšanai šobrīd tiek pievērsta liela uzmanība. Bezatkritumu koncepts tiek popularizēts, galveno uzsvaru liekot uz minimālu atkritumu radīšanu un uz augu bāzes ražotu lauksaimniecības pārtikas izejvielu maksimālu izmantošanu. Tajā pašā laikā viens no atkritumiem/blakusproduktiem lauksaimniecības un pārtikas rūpniecībā ir lignocelulozes biomasas tradicionāli neizmantotā sastāvdaļa – lignīns. Šobrīd biomasas valorizācija ietver celulozes un hemicelulozes izmantošanu tālākai pārstrādei. Lignīns paliek kā atkritumi. NoviCo projektā tika ieviests princips “lignīns vispirms”.
Lai to panāktu projekta ietvaros tika izvērtēti un sintezēti protiskie jonu šķīdumi kā ilgtspējīgas alternatīvas lignīna atdalīšanai. Tāpat tika analizēta elektroķīmiskā depolimerizācija kā metode lignīna sadalīšanai. Vienlaikus saražotā holoceluloze tika pakļauta enzimātiskai hidrolīzei un fermentācijai. Kopumā NoviCo ir izveidojis integrētu (bio)ķīmisko procesu lignocelulozes efektīvai valorizācijai, ko var pārnest rūpnieciskās ražošanas mērogos.
NoviCo konsorcijs radījis jaunas pasaules līmeņa zināšanas biomasas pārstrādē un atkritumu efektīvas izmantošanas vērtību ķēdē un stingru apņemšanos maksimāli palielināt rezultātu izplatīšanu, saziņu un izmantošanu. Projekta laikā tika izvērstas sadarbības aktivitātes dažādās savstarpēji saistītās tēmās, tai skaitā zināšanu nodošana par lignīnu un tā depolimerizācijas produktu analīzes metodēm un elektroķīmiskās konversijas metodēm, hidrolītisko enzīmu ražojošo sēņu proteomiku ar mērķi saskaņot un sinhronizēt pētniecības metodes.
Baltijas pētniecības programma tiek īstenota ar EEZ grantu atbalstu programmas “Pētniecība un izglītība” ietvaros, kuru ievieš Izglītības un zinātnes ministrija un Latvijas Zinātnes padome. Programmas kopējais finansējums ir 8 676 084 euro, no kuriem valsts budžeta līdzfinansējums ir 15% jeb 1 301 413 euro un EEZ līdzfinansējums ir 85% jeb 7 374 671 euro. Baltijas pētniecības programmā Latvijā tiek īstenoti 9 pētniecības projekti un 5 mazi sadarbības projekti.
Baltijas Pētniecības programmas projektu “Jauni biorafinēšanas risinājumi lignocelulozi saturošu atkritumu valorizācijai” īsteno Rīgas Tehniskā universitāte (Latvija) sadarbībā ar SINTEF AS (Norvēģija), Igaunijas Dzīvības zinātņu universitāti (Igaunija).
Papildu informācija:
Piesakies jaunumiem
Saņem paziņojumus par jaunākajiem konkursiem, ziņām un pasākumiem programmās, kuras svarīgas tieši Tev!
Ziņo par pārkāpumiem
Ieviešanā sekojam labas pārvaldības principiem un ieviešanas porcess ir atklāts, caurspīdīgs un izsekojams. Ja tev ir aizdomas par pārkāpumu - ziņo!