Vakar, 12. septembrī, Liepājā, koncertzālē “Lielais dzintars” notika EEZ un Norvēģijas grantu programmu noslēguma konference “Kopā viedai un noturīgai pašvaldību izaugsmei”, kurā klātienē piedalījās turpat simts dalībnieku no Latvijas, Norvēģijas, Grieķijas, Igaunijas, Rumānijas un Slovēnijas. Konferenci kopā ar sadarbības partneriem organizēja Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrija (VARAM).
Konferences atklāšanā visus sveica Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministre Inga Bērziņa un Norvēģijas Karalistes vēstniece Latvijā V.E. Īne Morenga, jo īpaši uzsverot divpusējās sadarbības nozīmi un ilgtspējīgās partnerattiecības starp valstīm, kas sekmējušas pašvaldību attīstību un labklājību mūsu reģionos.
Liepājas pilsētas mērs Gunārs Ansiņš pastāstīja par dažādu investīciju piesaisti Liepājas attīstībai, īpaši uzsverot EEZ un Norvēģijas grantu nozīmi vides kvalitātes uzlabošanā un uzņēmējdarbības prasmju attīstīšanā jauniešiem.
Būdes mēra vietniece Ida Gudding Johnsen atraktīvā stāstījumā iepazīstināja ar pašvaldības izaugsmi, kas atrodas Norvēģijas ziemeļos, un šogad ir viena no Eiropas Kultūras galvaspilsētām. Norvēģijas Vietējo un reģionālo varas iestāžu asociāciju, kas ir ilggadīgs donorvalsts partneris Latvijai, pārstāvēja Elizabete Enzingen Søhoel, pastāstot par abu pušu sadarbības pievienoto vērtību.
Latgales plānošanas reģiona administrācijas vadītāja Iveta Maļina-Tabūne un projekta īstenotājs Gatis Vorošens nouzņēmuma Weld Pro pastāstīja par mazā biznesa attīstību Latgalē un EEZ grantu ieguldījumu. Savukārt Ropažu pašvaldības pārstāvis Haralds Burkovskis savā runā uzsvēra, ka ir tādi pasākumi, kuros cilvēki var viegli saprasties no dažādām kultūrām, un viens no tiem ir futbols. EEZ grantu projekta ietvaros patvēruma meklētāju iekļaušanai vietējā sabiedrībā tika izbūvēts stadions Ropažos.
Konferences pirmā daļa noslēdzās ar paneļdiskusiju par jauniešu iesaisti un līdzdalību vietējā attīstībā. Paneļdiskusijas dalībnieki minēja, ka svarīgs ir motivācijas jautājums, kāpēc un to, ka daudz ko varam mācīties no jauniešiem, jo īpaši attieksmē pret klimata un vides jautājumiem savā ikdienā.
Konferences otro daļu atklāja Norvēģijas Vides aģentūras pārstāve, Anne Marie Mo Ravik, pastāstot par divpusējo sadarbību ar Latviju. Jāmin, ka Norvēģijas Vides aģentūra ir ilggadīgs un nozīmīgs donorvalsts partneris Latvijai klimata un vides programmā. Siri Sorteberg attālināti, bet ļoti izsmeļoši pastāstīja par klimatnoturības sekmēšanu un pasākumiem Norvēģijā, t.sk. pašvaldībās.
Divās paneļdiskusijās konferences otrajā daļa sprieda par to, kā veicināt pašvaldību izaugsmi un noturību dažādās jomās. Pirmajā, sastopoties ar klimata radītajām pārmaiņām un izstrādājot pielāgošanās risinājumus, bet otrajā diskusijas daļā apskatīja jautājumus, kā pārvarēt šķēršļus, sastopoties ar cilvēku skaita samazināšanos reģionos, un kā attīstīt uzņēmējdarbību. Valsts un Eiropas līmenī jāstrādā kopā, lai pārvarētu drošības un noturības izaicinājumus Austrumu pierobežā.
Konferences un paneļdiskusiju tēmas bija saistītas ar VARAM administrēto programmu – EEZ grantu programmas “Vietējā attīstība, nabadzības mazināšana un kultūras sadarbība” un Norvēģijas grantu programmas “Klimata pārmaiņu mazināšana, pielāgošanās tām un vide” – jomām.
Iepriekšējā konferences dienā, 11.septembrī, konferences dalībnieki apmeklēja trīs grantu programmās īstenotus projektus. Dalībnieki iepazinās ar Norvēģijas grantu vides projektu, kā ietvaros tika samazināts vēsturiskais piesārņojums Liepājas Karostas kanālā. Apmeklēja Dabas māju, kas ir viens no četriem Norvēģijas grantu pētniecības programmas ietvaros izveidotajiem inovāciju centriem Latvijā, lai veicinātu zināšanu attīstību un jauniešu karjeras izvēli STEM priekšmetu un vides zinātņu jomā. Vizīšu noslēgumā dalībnieki iepazinās ar sniegto atbalstu uzņēmējdarbības attīstībai, apmeklējot Jauniešu uzņēmējdarbības un karjeras atbalsta centru Liepājā.
Pateicamies visiem dalībniekiem un partneriem par iesaisti un atzinīgajiem vārdiem. Projektu īstenošana ir noslēgusies, bet ieguldītais darbs ir bijis nozīmīgs, lai reģionos iedzīvotāji varētu dzīvot drošākā, stabilākā un sakoptākā vidē.
Piesakies jaunumiem
Saņem paziņojumus par jaunākajiem konkursiem, ziņām un pasākumiem programmās, kuras svarīgas tieši Tev!
Ziņo par pārkāpumiem
Ieviešanā sekojam labas pārvaldības principiem un ieviešanas porcess ir atklāts, caurspīdīgs un izsekojams. Ja tev ir aizdomas par pārkāpumu - ziņo!