Lai nodrošinātu iespēju Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta 2014.–2021. gada perioda programmas “Vietējā attīstība, nabadzības mazināšana un kultūras sadarbība” atklātā konkursa “Atbalsts profesionālās mākslas un kultūras produktu radīšanai bērnu un jauniešu auditorijai” projektu īstenotājiem (turpmāk – EEZ kultūras jomas projektiem) dalīties projektu īstenošanas pieredzē, tādējādi veicinot projektu rezultātu sasniegšanu, ilgtspēju un sadarbības stiprināšanu ar donorvalstīm, Kultūras ministrija sadarbībā ar “Norvēģijas Māksla un Kultūra” (iepriekš zināma kā Norvēģijas mākslas padome) 2023. gada 14. – 15. jūnijā Latvijas Nacionālajā bibliotēkā organizēja EEZ kultūras jomas projektu ieviešanas vidusposma izvērtējuma pasākumu. Pasākums notika pateicoties Eiropas Ekonomikas zonas Divpusējā sadarbības fonda finansiālajam atbalstam.
Pasākumā gan klātienē, gan tiešsaistē piedalījās visu 15 projektu īstenotāji un/vai partneri no Latvijas un/vai donorvalstīm, kā arī pārstāvji no EEZ grantu ieviešanā iesaistītajām iestādēm – Finanšu instrumentu biroja, “Norvēģijas Māksla un Kultūra”, Kultūras ministrijas, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas un Finanšu ministrijas, kā arī no Norvēģijas Karalistes vēstniecības un Latvijas Nacionālā kultūras centra Programmas “Latvijas skolas soma”.
Pasākuma ietvaros, daloties pieredzē par projektu īstenošanas gaitā gūtajām atziņām, izaicinājumiem un labās prakses piemēriem, projektu īstenotāji un partneri izstāstīja 15 projektu stāstus par jauniem profesionālās laikmetīgās mākslas un kultūras produktiem cirka, mūzikas, dejas, kino, vizuālās mākslas, literatūras, teātra, jauno mediju mākslas, starpdisciplinārās un citās mākslas un kultūras jomās.
Šie stāsti sniedza iespēju ielūkoties projekta aktivitātēs, kuras ļāva bērniem un jauniešiem ne tikai iepazīties ar laikmetīgās mākslas dažādām izpausmes formām, bet arī iesaistīties kultūras produkta tapšanā, sniedzot personīgu iekļaujošu pieredzējumu, atklājot savus radošos resursus un attīstot sociālemocionālās sadarbības prasmes. Jāpiemin, ka tieši starpdisciplināru sadarbības projektu īstenošana ļāva labāk reaģēt uz mērķauditorijas specifiskajām vajadzībām un precīzāk sasniegt auditoriju.
Pasākuma ietvaros tika diskutēts par kultūras mantojumu kā resursu, no kura attīstās mūsdienīgā valodā izstāstīts stāsts par vērtībām, par kultūras pieredzi, kas mācību procesu padara daudz iekļaujošāku, par iespēju kultūras izpausmēs integrēt globālo izaicinājumu tēmas un vēstīt tās skolēniem interesantā un saprotamā veidā.
Projektu īstenotāji un donorvalstu partneri atzina, ka projektu ietvaros izveidotās savstarpējās sadarbības ir sniegušas kultūras projektu radīšanā iesaistītajām komandām plašāku un starptautisku skatījumu.
Kā uzsvēra Norvēģijas Karalistes ārkārtējā un pilnvarotā vēstniece Latvijā Īne Morenga (Ine Måreng): “Ir svarīgi, lai augstas kvalitātes kultūra būtu pieejama ikvienam, īpaši reģionos” un “Māksla dod mums spārnus, tā paceļ mūs pāri ikdienai, un parāda jaunas perspektīvas. Un tas mums ir vajadzīgs šajos grūtajos laikos.”
Piesakies jaunumiem
Saņem paziņojumus par jaunākajiem konkursiem, ziņām un pasākumiem programmās, kuras svarīgas tieši Tev!
Ziņo par pārkāpumiem
Ieviešanā sekojam labas pārvaldības principiem un ieviešanas porcess ir atklāts, caurspīdīgs un izsekojams. Ja tev ir aizdomas par pārkāpumu - ziņo!