Veselība, novecošanās un pensionēšanās Eiropā – šādas tēmas pētīja Rīgas Stradiņa universitātes (RSU), Islandes Universitātes un Lihtenšteinas Universitātes pārstāvji Eiropas Ekonomikas zonas un Norvēģijas grantu (EEZ/NO) programmas “Pētniecība un izglītība” stipendiju aktivitātes īstenotā projekta “Veselīgas novecošanas, labklājības un sociālās drošības veicināšana” (projekts) ietvaros. Projekta rezultāti palīdzēja stiprināt sadarbību novecošanas pētniecībā un padziļināt šīs nozīmīgas tēmas izpratni.
Projekta mērķis bija paplašināt sadarbību ar partnervalstīm ārpus SHARE* pētījuma ietvaros (Survey of Health, Ageing and Retirement in Europe – Pētījums par veselību, novecošanos un pensionēšanos Eiropā), lai kopīgi ar partneruniversitātēm izstrādātu zinātnisko projektu pieteikumus par novecošanu un dalītos pieredzē par iespējamiem risinājumiem, paplašinot universitātēs piedāvāto studiju kursu izvēli.
Projekt laikā tika paredzētas vairākas mobilitātes. Tā no 2022. līdz 2024. gadam Rīgas Stradiņa universitātē un donorvalstu universitātēs tika īstenotas 26 zinātniskā, administratīvā personāla, kā arī studentu mobilitātes.
Pieredzes apmaiņa sadarbības veicināšanai
2022. gada vasarā Latvijā norisinājās projekta pirmais posms ar sadarbības partneriem no Islandes Universitātes un Lihtenšteinas Universitātes. Klātienes tikšanās laikā notika Lihtenšteinas Universitātes profesores Taņas Kirnas (Tanja Kirn) sniegtā vieslekcija par dzimumu atšķirībām nākotnes pensijās, tikšanās ar RSU starptautiskās sadarbības pārstāvjiem, panākot vienošanās par turpmāko sadarbību un studiju programmu pilnveidošanu.
Sarunas turpinājās ar RSU Rehabilitācijas fakultātes pārstāvjiem un Sabiedrības veselības institūtu, kā arī projekta dalībnieki apsprieda sadarbības iespējas ar Latvijas un ārvalstu pētniekiem. Mobilitātes posms noslēdzās ar semināru Ziemeļvalstu Ministru padomes birojā. Pasākumā, kas tika organizēts hibrīdformātā, piedalījās vairāku ministriju, Ziemeļvalstu vēstniecību un NVO pārstāvji, pētnieki un studenti, kas interesējas par sabiedrības novecošanas jautājumiem.
Lihtenšteinas Universitātē mobilitātes nedēļas ietvaros 2022. gada novembrī notika viesu uzņemšana no vairākām universitātēm, tostarp Rīgas Stradiņa universitātes un Prāgas Ekonomikas un biznesa universitātes. Papildus jautājumiem, kas skar sabiedrības novecošanos un ar to saistīto problemātiku, mobilitātes dalībnieki tika iepazīstināti ar Lihtenšteinas Universitātes studiju iespējām, kā arī uzklausīja lekciju par kiberdrošību un mākslīgo intelektu.
Mobilitātes turpinājumā dalībnieki ātrās tikšanās jeb “speed-dating” formātā veidoja kontaktus turpmākai sadarbībai, viesojās Nodarbinātības centrā cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, savukārt mobilitātes noslēgumā iepazina tuvāk pētījumu par pensiju sistēmu dažādās valstīs. Kopumā mobilitātes ietvaros tika pārspriesti līdzšinējie zinātniskie pētījumi, pārrunātās turpmākās sadarbības iespējas gan potenciālo projektu, gan publikāciju ietvaros, kā arī tika pārrunāta pētījuma SHARE gaita un specifiskie datu analīzes aspekti.
2023. un 2024. gadā notika RSU studentu un akadēmiskā personāla mobilitāte uz Islandes un Lihtenšteinas Universitāti. Vienas, četru nedēļu vai trīs mēnešu ilgas mobilitātes laikā RSU pārstāvji varēja tuvāk iepazīt partnervalstu izglītības programmas, piedalīties dažādos tematiskajos semināros, kā arī sadarbībā ar ārvalstu kolēģiem izstrādāt jaunas idejas turpmākai darbam projekta tēmā.
Papildu mobilitātēm projekta partneri organizēja dažādus starptautiskus un vietējos seminārus par mobilitātes vērtību, pētīja iespējas izstrādāt un integrēt novecošanas pētniecības studiju kursu savās izglītības programmās, kā arī veidoja kopīgas zinātniskās platformas. Vienlaikus, augstskolu pārstāvji aktīvi piedalījās izbraukuma mobilitāšu sagatavošanas posmos, sadarbojās pētījumos, bija zinātnisko rakstu līdzautori.
Starptautiskā sadarbība ar pievienoto vērtību
Kopumā, īstenojot projektā paredzētās aktivitātes, iesaistītie pētnieki varēja ievērojami paplašināt savus sadarbības tīklus, gūstot iespēju uzsākt sadarbību ar tām valstīm, ar kurām iepriekš šī sadarbība ir bijusi ierobežota. Tā aktivitāšu rezultātā tika uzsākta sadarbība ar sešām jaunām valstīm – Spāniju, Gruziju, Lietuvu, Igauniju, Zviedriju, Vāciju. Mobilitātes rezultātā tika nostiprinātas attiecības starp universitātēm un iesaistītajiem darbiniekiem un studentiem, veicinot uzticēšanos un gandarījumu par kopīgi veiktu pētniecisko darbu.
Vienlaikus, visas trīs partnervalstis ir kopīgi iesniegušas pētniecības priekšlikumus, konferenču kopsavilkumus un strādājušas pie kopīgām publikācijām. Turklāt, izmantojot projekta mobilitātes, tika uzsākts darbs pie ideju izstrādes gaidāmajiem programmu ERASMUS+ un HORIZON Europe Health uzaicinājumiem 2024/2025. gadā.
Projekts ļāva iepazīties ar Latvijas, Islandes un Lihtenšteinas mobilitāšu dalībnieku kultūru un viņu pārstāvētu valstu dzīvesveidu, veselības, sociālajām un ekonomiskajām īpatnībām. Kopumā projekts sasniedza nozīmīgus rezultātus un sniedza ievērojamu ieguldījumu pētnieku, politikas veidotāju un plašas sabiedrības izpratni novecošanās jautājumos.
Projekta kopējās izmaksas: 85 385.00 eiro, no kurām 72 577.25 eiro ir bijis Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta līdzfinansējums un 12 807.75 eiro Latvijas valsts budžeta līdzfinansējums. 2024. gada aprīlī noslēdzās EEZ/NO programmas “Pētniecība un izglītība” stipendiju aktivitātes projektu īstenošana, kas Latvijā tika īstenota no 2021. līdz 2024. gadam.
*SHARE (Survey of Health, Ageing and Retirement in Europe / Pētījums par veselību, novecošanu un pensionēšanos Eiropā) ir starptautisks pētījums, kurā, intervējot iedzīvotājus vecumā virs 50 gadiem, tiek iegūta informācija par veselības, sociālo, ekonomisko, demogrāfisko un politisko faktoru ietekmi uz iedzīvotāju novecošanu. Latvija SHARE pētījumā iesaistījās 2017. gadā.
Piesakies jaunumiem
Saņem paziņojumus par jaunākajiem konkursiem, ziņām un pasākumiem programmās, kuras svarīgas tieši Tev!
Ziņo par pārkāpumiem
Ieviešanā sekojam labas pārvaldības principiem un ieviešanas porcess ir atklāts, caurspīdīgs un izsekojams. Ja tev ir aizdomas par pārkāpumu - ziņo!