2024. gada sākumā Latvijas Bankas Naudas atmazgāšanas novēršanas departamenta eksperti kopā ar Latvijas Bankas Padomes locekli Kristīni Čerņaju-Mežmali apmeklēja Francijas prudenciālās uzraudzības un riska novēršanas iestādi un Finanšu tirgus uzraudzības iestādi. Vizītes mērķis bija iepazīties ar Francijas uzraudzības iestāžu pieeju naudas atmazgāšanas un teroristu finansēšanas apkarošanas uzraudzībā.
Ir būtiski, lai ES dalībvalstis apmainītos ar paraugpraksi un stratēģijām efektīvai riska balstītai uzraudzībai, kā arī pieredzi tehnoloģiju un datu analīzes izmantošanā, lai uzlabotu atbilstību. “Liels paldies kolēģiem par sirsnīgo uzņemšanu un kopīgiem centieniem izpētīt jaunākās tendences un izaicinājumus naudas atmazgāšanas un teroristu finansēšanas apkarošanas uzraudzībā,” uzsver Kristīne Černaja-Mežmale.
Vizītes laikā uzraudzības eksperti iepazinās ar Francijas pieeju finanšu tirgus dalībnieku uzraudzībai un kontroles pasākumiem, kas tiek īstenoti finanšu tirgus dalībnieku licencēšanas laikā. Ekspertiem bija iespēja detalizēti iepazīties ar metodoloģiju, ko Francijas uzraudzības iestādes izmanto naudas atmazgāšanas un teroristu finansēšanas riska novērtēšanā, kā arī ar kredītiestādēs un finanšu iestādēs īstenotajiem uzraudzības pasākumiem uz vietas un ārpus tās.
Vizītes laikā īpaša uzmanība tika pievērsta finanšu iestāžu uzraudzībai grupas līmenī, tostarp gadījumos, kad grupa darbojās trešās valstīs, kā arī citu ES dalībvalstu finanšu iestāžu uzraudzībai, kas Francijā darbojas saskaņā ar finanšu pakalpojumu sniegšanas brīvību.
Francijas kolēģi, kas uzrauga naudas atmazgāšanas un teroristu finansēšanas apkarošanu, dalījās arī savā pieredzē kriptoaktīvu pakalpojumu sniedzēju licencēšanā un reģistrēšanā, kā arī uzraudzības procesā izmantotajos tehnoloģiskajos risinājumos.
Pieredzes apmaiņas vizīte Francijā tika organizēta EEZ grantu finansētā projekta “Darbinieku zināšanu pilnveide noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas apkarošanā Latvijā” ietvaros.
Piesakies jaunumiem
Saņem paziņojumus par jaunākajiem konkursiem, ziņām un pasākumiem programmās, kuras svarīgas tieši Tev!
Ziņo par pārkāpumiem
Ieviešanā sekojam labas pārvaldības principiem un ieviešanas porcess ir atklāts, caurspīdīgs un izsekojams. Ja tev ir aizdomas par pārkāpumu - ziņo!