Instalāciju “Zemūdens pasaules izpēte” un “Kaleidoskops” atklāšana Zinātnes un izglītības inovāciju centra koprades telpā Dabas māja - EEZ un Norvēģijas finanšu instrumenti
Visas
programmas
Program icon
Pētniecība
un izglītība
Program icon
Reģionālā attīstība un kultūra
Program icon
Starptautiskā policijas sadarbība
Program icon
Aktīvo iedzīvotāju fonds
Program icon
Korekcijas
dienesti
Program icon
Bizness un
inovācijas
Program icon
Klimats
un vide
Program icon
Sociālais dialogs-pienācīgs darbs
Program icon
Divpusējās sadarbības fonds
Program icon
Category image
Pētniecība un izglītība

Instalāciju “Zemūdens pasaules izpēte” un “Kaleidoskops” atklāšana Zinātnes un izglītības inovāciju centra koprades telpā Dabas māja

Liepājas 398. dzimšanas dienas nedēļā Dabas mājā ienāk divas jaunas instalācijas – “Zemūdens pasaules izpēte” un “Kaleidoskops”. Zemūdens pasaules izpēte apmeklētājiem ar virtuālās realitātes palīdzību ļauj ielūkoties Liepājas ezerā. Savukārt, otrajā instalācijā apskatāmi Latvijas videi raksturīgi dabas skati gadalaiku griezumā, kuri, pateicoties Kaleidoskopa specifikai ar vairākām atstarojošām virsmām, veido fragmentāru vizuālu pieredzi.

Dabas mājā kopš 2020. gada projekta “Inovāciju centra attīstība Liepājas pilsētā” īstenošanas ietvaros norit aktīvs darbs vides izziņas instalāciju satura izstrādē sadarbībā ar Liepājas Universitātes Humanitāro un mākslas zinātņu fakultātes Mākslas pētīju laboratorijas speciālistiem. Sadarbības rezultāts ir apskatāms tādās instalācijās kā “Putna attīstība”, kas ar hologrāfijas metodes palīdzību ataino putna attīstību olā,  “Daba un bioloģiskā daudzveidība” sadaļā “Liepiņa”, kurā mājo 2D animēti un interaktīvi kukaiņiun “Akvaponikas sistēma”, kas demonstrē augu apūdeņošanu ar organiskām barības vielām.

“Projekta realizācijā veidojās aktīva sadarbība ar projektā iesaistītajiem Liepājas pilsētas Izglītības pārvaldes darbiniekiem, kas bija ļoti motivēti un sniedza vērtīgas konsultācijas par dažādu dabas parādību un dzīvnieku anatomiju un uzvedības īpatnībām, lai mēs, mākslinieki, varētu izstrādāt ne vien vizuāli interesantu, bet arī izglītojošu un īstenībai atbilstošu saturu Dabas mājas instalācijām. Kā mākslas docētājai un mammai man bijis gandarījums strādāt projektā, kas papildina Liepājas izglītības ekosistēmu ar aizraujošām izglītības iespējām bērniem, sevišķi dabas un tehnoloģiju jomā, ko nevar mācīties tikai no grāmatām, sēžot skolas solā. Instalācijās ar digitālo tehnoloģiju rīkiem attēlojām tos procesus dabā, kas ar neapbruņotu aci bieži paliek cilvēkam nepamanīti,” atklāj Liepājas Universitātes Mākslas pētījumu laboratorijas vadītāja, projekta kordinatore Liepājas Universitātē, Anna Priedola.

Īstenojot instalāciju “Zemūdens pasaules izpēte”, sadarbība ar Liepājas Universitāti noritējusi divu gadu garumā. Ir radīts unikāls saturs, kas ataino Liepājas ezera ekosistēmu un to iemītnieku sinerģiju. Instalācijai ir gan izglītojoša nozīme, gan tajā iekļauti spēlei raksturīgi elementi, kas veicina izglītojamo motivāciju iepazīt Liepājas ezera vidi. Virtuālās realitātes speciālisti Patriks Boržā un Kaspars Lēvalds izstrādāja piecus spēles laukumus, multimediju dizaina speciālists Uldis Hasners radīja Liepājas ezera eksosistēmai atbilstošus 3D  vizuālo vidi, savukārt  Krista Dintere radīja skaņdarbu un zemūdens skaņu ierakstus.

“Veidojot skaņu ainavu Liepājas ezera zemūdens pasaulei, liku lietā gan iztēli, iedomājoties, kā tas būtu – iejusties asara ādā un peldēt zem ūdens, satiekot ezerā mītošos dzīvniekus –, gan autentiskas, Liepājas ezerā ar hidrofonu ierakstītas skaņas. Dodoties dabā ar skaņas ierakstītāju, var justies kā atklājējs – ar tehnoloģiju palīdzību paveras jauna perspektīva ierastajam, jo sadzirdamas top pavisam niecīgas skaņas, turklāt ir iespējams klausīties neierastās vietās un vidēs, uzzinot, kas noris zem ūdens virsmas” stāsta Liepājas Universitātes docente, skaņu māksliniece Krista Dintere.

Instalācijai “Kaleidoskops” saturu radījis Liepājas Universitātes lektors unaudiovizuālās mākslas speciālists Pēteris Riekstiņš sadarbībā ar Dabas mājas komandu, izstrādājot audiovizuālo saturu, kas demonstrē Latvijas dabai atbilstošas dabas ainavas, kuras mainās attiecīgi gadalaikiem.

“Projekta īstenotājiem bija skaidra vīzija par zīmīgākajām ainām un pārmaiņu procesiem gadalaiku mijā Latvijas dabā, ko veiksmīgi izdevās attēlot video instalācijā. Instalācijas satura izstrādē iesaistīju arī bakalaura studiju programmas “Jauno mediju māksla” motivētākos studentus”, tādējādi sniedzot ieskatu pastāvīgu, plašai auditorijai paredzētu izglītības centru ekspozīciju, ne tikai īslaicīgu mākslas izstāžu instalāciju veidošanas specifikā” uzsver Pēteris Riekstiņš.

Instalācijām ir liela nozīme Dabas mājā realizēto interešu izglītības programmu “Vides pārvaldība” un “Vides pārvaldība II” nodarbību īstenošanas procesā. Nodarbību laikā, iepazīstot interaktīvās instalācijas, izglītojamiem rodas interese dabas procesu pētīšanā, tādā veidā veicinot šo prasmju attīstību un kopīgu izpratni vides nozīmīgumā.

Dabas mājas ekspozīcijas izveidošana norit projekta “Inovāciju centra attīstība Liepājas pilsētā” NFI/IC/VIAA/2020/2 ietvaros, kuru finansē Eiropas Ekonomikas zonas un Norvēģijas grantu programma “Pētniecība un izglītība”. Tā kopējās izmaksas ir 986 049 eiro, no kurām 754 327,4 eiro ir Norvēģijas grantu līdzfinansējums, 133 116,6 eiro Latvijas valsts budžeta līdzfinansējums, bet 98 605 eiro Liepājas valstpilsētas pašvaldības līdzfinansējums.

Piesakies jaunumiem

Saņem paziņojumus par jaunākajiem konkursiem, ziņām un pasākumiem programmās, kuras svarīgas tieši Tev!

Ziņo par pārkāpumiem

Ieviešanā sekojam labas pārvaldības principiem un ieviešanas porcess ir atklāts, caurspīdīgs un izsekojams. Ja tev ir aizdomas par pārkāpumu - ziņo!