Jāņa Akuratera muzeja svinīgā atvēršana pēc restaurācijas - EEZ un Norvēģijas finanšu instrumenti
Visas
programmas
Program icon
Pētniecība
un izglītība
Program icon
Reģionālā attīstība un kultūra
Program icon
Starptautiskā policijas sadarbība
Program icon
Aktīvo iedzīvotāju fonds
Program icon
Korekcijas
dienesti
Program icon
Bizness un
inovācijas
Program icon
Klimats
un vide
Program icon
Sociālais dialogs-pienācīgs darbs
Program icon
Divpusējās sadarbības fonds
Program icon

Jāņa Akuratera muzeja svinīgā atvēršana pēc restaurācijas

“Katrreiz, kad es ieraudzīju šo kokos un krūmos it kā bikli paslēpušos celtni, man bija jādomā par dzintara maigi dzidro dzeltenumu kādā tautiskā rotā” – tā vēlāk savās atmiņās par dzejnieka Jāņa Akuratera (1876–1937) māju rakstīja tās biežs viesis 20. gs. 30. gados – literatūrkritiķis Jānis Rudzītis.

Jāņa Akuratera savrupmāja Torņakalnā ir celta 1933. gadā pēc arhitekta Vernera Vitanda projekta. No 1991. gada tajā apmeklētājiem atvērts dzejniekam veltīts muzejs. Vairāk nekā 80 gadu laikā dzeltenīgā koka māja, ko apjūsmoja laikabiedri, bija nokvēpusi pelēka, ieejas kāpnes bija sākušas brukt, verandas logi bija aizsisti ar finiera plāksnēm, daļa jumta betona dakstiņu bija zaudējuši izturību u.tml. Ar Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta programmas LV04 „Kultūras un dabas mantojuma saglabāšana un atjaunināšana” finansējumu bija iespējams īstenot projektu Nr. EEZLV04/GSKMS/2013/17 “Jāņa Akuratera muzeja restaurācija”. Projekta īstenotājs bija Memoriālo muzeju apvienība. Projekta partneris – valsts akciju sabiedrība „Valsts nekustamie īpašumi” – nodrošināja projekta administratīvo, finanšu un būvprocesa vadību. Projekta partneris no Norvēģijas Karalistes bija Lillehammeres muzeju apvienības Speciālie muzeji. Akuratera muzeja galvenās ēkas atjaunošanas tehnisko projektu izstrādāja SIA „Arhitektes Ināras Caunītes birojs”. Restaurācijas darbus īstenoja SIA „Modus būve”. Projekta ietvaros Jāņa Akuratera muzeja galvenajai ēkai tika veikta jumta seguma nomaiņa ar jauniem betona dakstiņiem, pietuvinot jumta seguma izskatu vēsturiskā jumta izskatam, veikta ēkas fasādes attīrīšana un krāsojuma atjaunošana, izveidots apmeklētājiem pielāgots muzeja ieejas mezgls, veikta interjera detaļu atjaunošana pēc oriģinālajiem paraugiem, t.sk. muzejā iebūvēto būvgaldniecības izstrādājumu restaurācija. Muzeja atjaunošanas un restaurācijas darbu laikā ēkā ogļu apkures sistēma nomainīta uz gāzes apkures sistēmu, restaurēts un atjaunots kamīns un krāsnis, veikta verandas un terases restaurācija. Projekta kopējās izmaksas – EUR 250 000. EEZ līdzfinansējums – EUR 212 500, savukārt EUR 37 500 ir valsts budžeta līdzfinansējums.

Tagad, pēc restaurācijas, apmeklētājiem būs iespēja ieraudzīt ne tikai atjaunoto ēku, par kādu savulaik jūsmoja dzejnieka mājas viesi, bet arī pagājušā gadsimta 30. gadu atmosfēru izbaudīt visā mājā. Kamīnzāle, ēdamistaba, virtuve, trauku istaba, dzejnieka kabinets, gaišais salons, dzejnieka meitas Laimas istaba, sievas Marijas Annas istaba un arī vannasistaba ir atguvusi to veidolu, kāds tām varētu būt bijis laikā, kad mājā dzīvoja Dzejnieka ģimene. Interjera ekspozīcijas projektu izstrādāja un īstenoja SIA “Intarsija” – Mag.art. Dainis Bruģis un Mag.art. Ina Līne sadarbībā ar muzeja speciālistēm. Lielākā daļa priekšmetu ar Kultūras ministrijas dotāciju, Valsts Kultūrkapitāla fonda projektu konkursos gūto finansējumu, privātpersonu ziedojumiem un Jāņa Akuratera biedrības atbalstu ir arī restaurēti. Interjerā ir iespējams apskatīt Dzejnieka ģimenei piederošo mākslas darbu kolekciju, kurā ir Konrāda Ubāna, Valdemāra Tones, Niklāva Strunkes, Oskara Kalēja, Oļģerta Saldava u.c. mākslinieku darbi. Akuratera kabinetā ir redzama dzejnieka bibliotēka, kurā ir grāmatas latviešu, franču, krievu, vācu, norvēģu u.c. valodās. Mājas interjeru grezno tekstilijas, kas darinātas pēc saglabāto orģinālu paraugiem. Bīdermeiera stila, Luija VI stila atdarinājumi, Art Deco un atsevišķi jūgendstila priekšmeti ir aplūkojami muzeja ekspozīcijā. Šāds 20. gs. 30. gadu rekonstruēts mājas interjers ir unikāls Latvijā.

Atjaunotā Jāņa Akuratera muzeja galvenā ēka ir dāvana sabiedrībai, sagaidot Latvijas Valsts simtgadi un godinot tādas personības kā Jānis Akuraters, kuras piedalījās Latvijas Valsts idejas tapšanā un Valsts izveidē un pasludināšanā. Jānis Akuraters bija Latviešu Pagaidu Nacionālās padomes sekretāra biedrs 1917. gadā, deputāts Tautas padomē un Izglītības ministrijas Mākslas departamenta vadītājs 1919.–1920. gadā. 1918. gadā Akuraters piedalījās Latvijas Republikas proklamēšanas aktā. Ar savu literāro un publicistisko darbību viņš veicināja Latvijas Valsts idejas popularizēšanu un jaunās Valsts kultūrpolitikas veidošanas principu apzināšanos sabiedrībā.

Muzejs apmeklētājiem būs atvērts no 2017. gada 31. augusta.

Muzeja atklāšanas pasākumu organizē Memoriālo muzeju apvienība sadarbībā ar valsts akciju sabiedrību “Valsts nekustamie īpašumi”, Jāņa Akuratera biedrību un Pārdaugavas radošo centru. Pasākumu atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds.

Papildus informācija:
Ruta Cimdiņa, Jāņa Akuratera muzeja vadītāja, tālr. 29451112,
Maira Valtere, Jāņa Akuratera muzeja Izglītojošā darba un darba ar apmeklētājiem vadītāja, tālr. 26703293,
VAS “Valsts nekustamie īpašumi” Komunikācijas nodaļa

Piesakies jaunumiem

Saņem paziņojumus par jaunākajiem konkursiem, ziņām un pasākumiem programmās, kuras svarīgas tieši Tev!

Ziņo par pārkāpumiem

Ieviešanā sekojam labas pārvaldības principiem un ieviešanas porcess ir atklāts, caurspīdīgs un izsekojams. Ja tev ir aizdomas par pārkāpumu - ziņo!