Neatbilstību vadlīniju 54.punkts nosaka, ka līgumslēdzējs (programmas apsaimniekotājs) var pieņemt lēmumu par projektā uzkrātās neatbilstību summas pārdali uz citiem projektiem. Ja programmas apsaimniekotājam ir viens projekts, vai šo uzkrāto neatbilstību summu var pārdalīt starp projekta aktivitātēm vai uz programmas līmeņa divpusējās sadarbības fondu? Vai arī viena projekta gadījumā uzkrātā neatbilstību summa ir zaudēta? - EEZ un Norvēģijas finanšu instrumenti
Par grantiem
Struktūra
Juridiskais ietvars
Biežāk uzdotie jautājumi

Neatbilstību vadlīniju 54.punkts nosaka, ka līgumslēdzējs (programmas apsaimniekotājs) var pieņemt lēmumu par projektā uzkrātās neatbilstību summas pārdali uz citiem projektiem. Ja programmas apsaimniekotājam ir viens projekts, vai šo uzkrāto neatbilstību summu var pārdalīt starp projekta aktivitātēm vai uz programmas līmeņa divpusējās sadarbības fondu? Vai arī viena projekta gadījumā uzkrātā neatbilstību summa ir zaudēta?

Vadošās iestādes Neatbilstību vadlīniju 54.punkts balstās uz donorvalstu Noteikumu1  13.2.2.pantu. Papildus atbilstoši  Finanšu instrumenta biroja e-pasta skaidrojumam (skatīt pielikumā zemāk) donorvalstu Noteikumi neparedz izņēmumu. Tas nozīmē, ka par projektā konstatēto neatbilstību summu nevar atkārtoti izmantot tajā pašā projektā.

Lai Latvija nezaudētu EEZ/NOR atbalsta finansējumu un varētu atkārtoti izmantot projektā konstatētās neatbilstību summas, no FIB skaidrojuma secināms, ka, ir šādi iespējamie risinājumi gadījumā, ja a programmā ir tikai viens projekts vai arī programmas projektu ietvaros nav iespējams vai nav racionāli pamatoti efektīvi izmantot atbrīvoto finansējumu dēļ neatbilstībām, ietaupījumiem, pārtrauktiem projektu līgumiem, utml. (turpmāk šajā skaidrojumā – brīvais finansējums):

1) pārdalīt brīvo finansējumu uz programmas administratīvajām izmaksām ar nosacījumu, ka administratīvo izmaksu palielinājums ir proporcionāls un pamatots, kā arī atbilstošs donorvalstu Noteikumu 8.10.2.pantā noteiktajam limitam. Jāņem vērā, ka šis risinājums iespējams tikai, veicot atbilstošus programmas līguma grozījumus2 , t.i. donorvalstu un vadošās iestādes (VI) parakstīts dokuments;

2) neatbilstības summa pārdale uz Divpusējās sadarbības fondu, par ko lemtu Divpusējās sadarbības fonda komiteja;

3) pārdale citai programmai līdz 30.04.2023. atbilstoši donorvalstu Noteikumu 6.9.6.pantam.Vēršam uzmanību, ka 2. un 3.punktā minētie risinājumi iespējami tikai tad, ja donorvalstis tam piekrīt – attiecīgi būs nepieciešami grozījumi vispirms saprašanās memorandā un  tad attiecīgi programmas līgumā. Līdz ar to, tiklīdz atbilstoši donorvalstu nosacījumiem brīvo finansējumu nevar izmantot programmā (pārdalot to, citam projektam vai TM gadījumā – programmas administratīvajām izmaksām), lūdzam nekavējoši PA informēt VI, vienlaikus iesniedzot priekšlikumus programmas brīvā finansējuma efektīvai izmantošanai, lai nodrošinātu pēc iespējās vairāk no Latvijai pieejamā EEZ/NOR atbalsta finansējuma izmantošanu.

Vēršam uzmanību, ka reizi gadā, stratēģiskā ziņojuma sagatavošanas laikā VI pieprasīs PA aktualizēt informāciju par pieejamo brīvo finansējumu un iesniegt to VI, lai sekotu brīvā finansējuma apjomam programmās un, ja nepieciešams, sadarbībā ar PA pārrunātu  jautājumu un risinājumus ar donoriem gada sanāksmes ietvaros vai atsevišķi bilaterāli ar donorvalstu puses pārstāvjiem.

Tāpat lūdzam PA programmu gada pārskatos iekļaut informāciju par pieņemtajiem lēmumiem vai priekšlikumiem par brīvā finansējuma izlietošanai,  lai šī informācija būtu pietiekami dokumentēta un izsekojama, pieejama donorvalstīm nepastarpināti viedokļa izteikšanai.


Noteikumi par Eiropas ekonomikas zonas finanšu instrumenta un Noteikumi par Norvēģijas finanšu instrumenta ieviešanu 2014.–2021. gadā.

2 Atbilstoši 2018. gada 13. novembra Ministru kabineta noteikumu Nr. 683 “Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta un Norvēģijas finanšu instrumenta 2014.–2021. gada perioda vadības noteikumi” 6.punktā un programmas līguma 2,9 pantā minētajam.

Piesakies jaunumiem

Saņem paziņojumus par jaunākajiem konkursiem, ziņām un pasākumiem programmās, kuras svarīgas tieši Tev!

Ziņo par pārkāpumiem

Ieviešanā sekojam labas pārvaldības principiem un ieviešanas porcess ir atklāts, caurspīdīgs un izsekojams. Ja tev ir aizdomas par pārkāpumu - ziņo!